Dichlorooctan sodu [NaDCA, sól sodowa kwasu dichlorooctowego (DCA)] to substancja chemiczna łącząca cechy związku organicznego (dichloro pochodna kwasu metylokarboksylowego) z cechami substancji nieorganicznej (rozpuszczalna sól sodowa).
Wzór strukturalny liniowy: CHCl2COO– Na+
Wzór sumaryczny: C2HCl2O2Na
Wzór strukturalny:
Mimo dość prostej struktury, NaDCA w formie czystej nie jest łatwe do wytworzenia, gdyż związek ten posiada dwie reaktywne grupy: karboksylową (COO–) oraz węgiel podstawiony chlorem. Grupa karboksylowa jest silnie nukleofilowa ze względu na swój ujemny ładunek; tymczasem węgiel z podstawnikami chlorowymi jest elektrofilowy. Może więc dojść do sprzęgnięcia się obydwu grup i spontanicznej polimeryzacji produktu do postaci poliestru.
Opracowaniem metody produkcji, która pozwala na otrzymanie czystego związku bez jednoczesnej polimeryzacji, zajmowali się specjaliści syntezy organicznej z laboratorium badawczego Instytutu Północnego (IP). Opracowana przez nich technologia pozwoliła otrzymać produkt o wysokiej czystości zarówno w postaci stałej (proszek) jak i w postaci gotowych roztworów (stabilizowanych).
NaDCA jest bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie. Możliwe jest jego rozpuszczenie w różnego rodzaju buforach oraz odmianach super czystej wody czy też w wodzi mineralnej czy spożywczej.
Standardowo roztwór NaDCA jest słabo zasadowy (pH = ok. 8).
Dodanie słabych kwasów (kwas cytrynowy, kwas winowy, kwas askorbinowy [wit. C], kwas jabłkowy) zwiększa zakwaszenie roztworów NaDCA obniżając pH poniżej 7.